Еден од главните кандидати за освојување на освојување на титулата на актуелниот Ролан Гарос, Данил Медведев предмалку немаше никакви проблеми да мине во следната фаза откако го совлада србинот Ласло Ѓере со 3:0 по сетови 6:3, 6:4, 6:3.

Во ниту еден момент русинот не ја доведе победата во прашање туку на рутина го мина и ова второ коло.

Во сто време Кецмановиќ беше подобар од казахстанецелот Бублик со 3:1, како и Руд од Норвешка против финецот Русувуори со 3:0.

 

sportmedia.mk