22-годишниот напаѓач на ПСЖ, Килијан Мбапе е вклучен во прелиминарниот тим со 85 играчи за Франција кои треба да настапат на претстојните Летни олимписки игри во Токио, Јапонија.

Сепак, и покрај желбата на играчот да се појави на грандиозниот спортски настан, неговиот наастап на ЛОИ се чини неверојатен. Причина е тоа што тој сигурно ќе биде дел од „Галските петли“ на Европското првенство ова лето, по што би имал само 10 дена за одмор меѓу двата настани.

Друг важен фактор е нерешеното прашање за продолжување на договорот со ПСЖ, кој истекува во 2022 година. Во составот на олимписката фудбалска репрезентација на Франција се вметнати и Усман Дембеле (Барселона), Едуардо Камавиги (Рен), Кунде (Севилја) и Тео Хернандез (Милан).

sportmedia.mk