Одреден е судијата кој ќе ја дели правдата на големото дерби помеѓу Барселона и Атлетико Мадрид кое се игра викендов. Поточно в сабота со почеток од 16:15 часот. Тоа е Матеу Лахос кој на Барселона и е многу добро познат од минатото. За што поточно станува збор.

Тоа беше судијата кој судеше токму на мечот Барлесона – Атлетико Мадрид во 2014 година кога на Лионел Меси му поништи чист гол, за да потоа мечот заврши 1:1 и со тој освоен бод клубот од Мадрид стана шампион.

Овој ист судија требаше да го суди и последното Ел Класико помеѓу Барселона и Реал Мадрид одиграно пред еден месец но поради повреда беше заменет.

Како што е познато, ова е дуел кој директно одлучува за титулата. Атлетико има два бода предност на табелата, со евентуален триумф Барса се искачува пред него, од друга страна се следи Реал Мадрид кој има исто бодови како и Барселона но и дуел со незгодната Севиља која е четврта.

 

 

sportmedia.mk