Кормиларот на Челзи, германскиот стратег Томас Тухел е прогласен за најдобар менаџер во Премиер-лигата за изминатиот месец. По ова постана вториот Германец, по Јирген Клоп кој успеал да се закити со ова признание во англискиот шампионат.

Тој откако е дел од Челзи нема пораз и го одведе клубот на сосема подруго резултатско, но и играчко ниво од претходно.

Управата на клубот очигледно дека погоди со неговиот ангажман, а сопственикот Роман Абрамович за на лето најавува повторно трансфер офанзива со што би го вратил неговиот клуб во европскиот врв како што тоа беше случај до пред неколку години.

 

sportmedia.mk