Ракометната репрезентација на Македонија на 19 и на 20 јуни ќе одигра две контролни средби против селекцијата на Србија. Maкедонскито селектор Кире Лазаров најави дека ќе им даде шанса на играчите од домашното првенство да се наметнат во репрезентативниот дрес во пресрет на ЕП 2022.
А српскиот селектор Тони Џирона за овој натпревар ќе настапи пивотот на Нант, Драган Пешмалбек, голманот на Веспрем, Владими Цупара, потоа крилото на Пик Сегед, Богдан Радивојевиќ, Петар Ѓорѓиќ и Лазар Кукиќ од Бенфика.

sportmedia.mk