Македонската фудбалска репрезентација до 16 години ја победи соодветната селекција на Босна и Херцеговина со 2:1 на теренот „Петар Милошевски“ во Скопје. Репрезентацијата предводена од Драган Начевски губеше по првото полувреме, но во второто македонските надежи направија пресврт со головите на Зани Назифи и на Филип Јовановски.

Ова е прва победа за Македонија У16 во мартовските пријателски средби, а на првиот загуби од Бугарија со 2:0.

sportmedia.mk