Селекторот на македонската кошаркарска, репрезентација Александар Тодоров и неговите избраници тргнаа со подготовките за квалификацскиот турнир во Перм, последен во битката за место на ЕП следната година. На собирот ги немаше Ненад Димитријевиќ и Стојан Ѓуроски кои поради обврски кон клубовите ќе приклучат подоцна, а во Скопје пристигна и Американецот, Џејкоб Вајли. Македонија за Пер заминува на 15 овој месец, таму ќе одигра четири меча во пет дена, ова е последна шанса за обезбедување европска виза. По само еден одигра прозорец, имаме два порази од Естонија дома и Русија на гости. Првиот меч го играме на 18 февруари против Италија, додека последниот на 22 против Естонија, нашата шанса за ЕП.

 

sportmedia.mk