Македонија – Шпанија 30-41 по првите две четвртини вечерва во “Јане Сандански“ во Скопје. Во меч од групата Г во квалификациите за Светскиот Куп. Добро почнавме и поведовме со 2-0 со поените на Николов. Сепак во продолжение Шпанија, која е актуелен светски шампион си ја покажа сета своја сила иако оваа Шпанија речиси е „резервна“ Шпанија. Но и Македонија не е комплетна, недостигаат неколку важни кошаркари.

Во секој случај не така лошо издание на момците на селекторот Драган Бајиќ кои на пауза заминаа со минус 11 поени, штета, можеше во последните секунди да дојдеме и од – 7.

sportmedia.mk