Македонскиот кошаркарски национален тим е поразен од Италија на квалификацискиот натпревар од 3. коло во Перм. Нашата селекција цело време имаше предност или „егал“ со италијанците, но во финишот, поточно во последната четвртина Италија погодуваше, и дојде до победата од 92:84. Малку недостасуваше за голем триумф, само детали, концентрација во последните мигови која изостана, а и среќата ги следеше Италијанците во последниот период кога погодија неколку тешки шутеви и тројки.

Во текот на целиот меч беше неизвесно. Цело време селекциите се менуваа во водство. Македонија на полувремето имаше предност 43:41.

Со исто темпо продолжи и вториот дел, а на стартот од четвртиот период Италија малку се „одлепи“ (имаше +6). Македонија ја стигна и таа разлика, но потоа со две тројки по ред Италијанците дојдоа до +7. Во финишот се играше кош за кош, и Италија стигна до победата, а Македонија го запиша третиот пораз во квалификациите.

Ненад Димитријевиќ имаше „симултанка“ со 24 поени и 12 асистенции. Но недоволно да се дојде до првиот триумф.

sportmedia.mk