Нашата фудбалска репрезентација е на пат кон Амстердам каде во понеделник ќе го одигра својот последен меч на ова ЕП. За нас веќе нема никакви шанси за пласман во елиминациската фаза, односно пласман во 1/8 финалето на ова наше прво учество на едно големо натпреварување.

Се разбира дека по тие два порази од Австрија и Украина во Букурешт треба да се направи анализа, да се “извади“ статистиката, но се чини дека сеуште е рано за детални анализи, ќе го почекаме и тој трет меч па потоа ќе се занимаваме со бројките, и за тоа дали можевме барем малку подобро.

Кога сме кај статистиката на овие два меча, со Австрија и Украина, веднаш прво паѓа во очи дека двата гола, на Пандев и Алиоски биле постигнати со лева нога. Дека имаме вкупно 20 удари, но само 7 во рамките на голот. Изведени само 5 корнери, дека за 180 минути сме направиле само една чиста шанса, сме имале 608 успешни пасови, посед на топка 44%, и истрчани 209.4 километри.

Во продолжение можете да ја видете комплетната статистика на нашата репрезентација од двата меча со Австрија и Украина.

СТАТИСТИКА

Натпревари: 2

Победи: 0

Нерешено: 0

Порази 2

Голови: 2

(глава: 0)

(д.нога: 0)

(л.нога: 2)

Удари вкупно: 20

Кон голот: 7

Надвор од голот: 9

Блокирани удари: 4

Корнери: 5

Напади: 49

Чисти шанси: 1

Дриблинзи: 21

Успешни пасови: 608

Посед на топка: 44%

Истрчани км: 209.4

Одбрани на голман: 11

Картони: 4 жолти

Направени прекршоци: 25

Претрпени прекршоци: 21

sportmedia.mk