Хокеарот од Канада со македонско потекло, Брендон Танев е нов член на тимот на Сиетл Крекен кој е дел од НХЛ професионалната хокеарска лига во САД и Канада.

Танев досега беше дел од екипата на Питсбург, а сега на 29. годишна возраст го засилува еден од поновите тимови во оваа лига.

 

sportmedia.mk