Луис Хамлтон е освојувач на пол позицијата на денешниот официјален тренинг за големата награда на Италија во Емилија-Ромања и утре ќе стартува како прв на главната трка.

Британецот денеска беше најбрз на легендарната Имола, и ќе ја предводи трката на стартот пред двојката од Ред Бул Серхио Перез односно Макс Ферстапен

Ова за Хамилтон е 99 пол позиција во кариерата, но дефинитивно ќе биде предизвик за него да го задржи ова место на утрешната трка.

 

sportmedia.mk