Дуелот од 1. квалификациско коло помеѓу белорускиот шампион Шахтјор Солигорск и бугарскиот првак Лудогорец ќе се игра на стадионот на Чукарички во Белград.

Ова е одличено согласно политичката ситуација во Белорусија, и оценето е дека таму нема услови за фудбалски натпревар. Затоа УЕФА им нареди на Белорусите да бараат друг терен, а тие одбраа да го пречекаат Лугодорец на стадионот на Чукарички.

 

sportmedia.mk