Ловро Јотиќ следната сезона би можел да се пресели во Бундес-лигата. Според „Билд“ ракометарот на Вардар е на списокот на желби на Лајпциг.

По завршување на оваа сезона германскиот тим ќе се раздели со Филип Вебер, кој се договори со Магдебург. Иако двајцата играат на различна позиција, сепак челниците на Лајпциг имаат план да почнат преговори со Јотиќ. Хрватскиот ракометар е надвор од терените, веќе долго време не е во составот на Вардар, прво поради коронавирус, а сега поради повреда, за која од таборот на македонскиот тим не изнесоа детали.

Јотиќ во Вардар дојде во 2020 година, го носеше дресот на Е.Пелистер, доколку се договори со Лајпциг, тој за првпат ќе заигра во една од најсилните европски лиги.

 

sportmedia.mk