И на вториот меч Ливерпул со 2:0 го победи Лајпциг и со вкупни 4:0 се пласира во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Мечот се одигра во Будимпешта на истото место каде што се одигра и првиот дуел, а и сега Германците без идеја како да ја стигнат негативата од првиот меч. Имаа убава шанса кога Сорлот ја погоди пречката, но потоа „Црвените“ ја преземаа работата во свои раце. Салах во 71 минута го отвори резултатот, а само три минути подоцна Сане погоди и тоа беше тоа.
Ливерпул слави четвртфинале, Лајпциг се враќа на домашните обврски.

sportmedia.mk