Австриската скијачка Катарина Линсбергер ја забележа првата победа сезонава во Светскиот куп откако имаше фантастична трка во шведскиот Оре. Линсбергер вчера беше втора во слаломот, но денеска ја имаше надобрата трка во слаломот во кариерата доволно за победа. Американката Микаела Шифрин беше втора, а трета Швајцарката Венди Холденер. За Холденер ова е трет пат сезонава како се качува на третото место на пиедесталот.

Линсбергер конечно победи на една трка откако претходно четири пати беше второпласирана, а два пати третопласирана.

Во генералниот пласман Петра Влхова е лидер со 1352 поени, втора е Лара Гут-Бехрами со 1256, а трета Мишел Гисин со 1025.

sportmedia.mk