Во дербито на 31. коло во францускиот шампионат ПСЖ беше приземјен од Лил. „Кучињата“ си заминаа од „Паркот на принцовите“ со победа од 1:0 со голот на Давид во 20 минута и го преземаа врвот на табелата оставајќи ги парижаните на втората позиција.
ПСЖ не успеа да ги освои бодовите во дуелот со Лил кој патем ја запиша првата победа на гостувањето во Париз по далечната 1996 година.
За ПСЖ играше и Нејмар меѓутоа поради два жолти картони мораше да го напушти теренот. Вториот поради неспортски потег откако загуби еден дуел.


sportmedia.mk