Фудбалерите на Баерн Минхен ја прославија деветтата последователна, и вкупно 31-ва, германска титула со убедлив триумф на „Алијанц Арена“ против Борусија Менхенгладбах со резултат 6:0.

Пред дуелот, Баварците знаеја дека и математички ја обезбедија одбраната на титулата, откако  Лајпциг загуби од Борусија Дортмунд нешто порано во текот на денот и остана далеку зад баварската машина.

Баерн се потруди титулата да ја прослави со дожд од голови. Во вистинска голгетерска низа се врати Роберт Левандовски, кој стана стрелец на хет-трик.

Исклучително расположен за игра беше полскиот напаѓач, кој сега има вкупно 39 погодоци сезонава.

sportmedia.mk