Англискиот премиерлигаш Лестер се пофали со второто летно засилување. Се работи за играчот за врска Бубакар Сумаре кој потпиша петгодишен договор, а дојде меѓу „лисиците“ од редовите на францускиот првак Лил за 17 милиони фунти.

Се работи за играч кој во 2016 година со ПСЖ го освои младинскиот шампионат на Франција , а играше и финале во младинската Лига на шампиони. Истата година дебитираше за Б тимот на ПСЖ, но не стигна и до најсилниот тим на парижаните. Наредната година се пресели во Лил, а во 2019 година почна да игра редовно дури и го постигна првиот гол во Лига 1. Истата година дебитира и во Лигата на шампионите, оваа година со Лил стана шампион на Франција, а сега ќе продолжи во Лестер.

Убав напредок за само четири години, нешто што на многу фудбалери им е потребно многу повеќе за да направат голем трансфер и да играат во силен шампионат.

Бубакар е роден во Франција и досега беше младински француски репрезентативец. Неговото потекло е од Сенегал.

sportmedia.mk