Сега е готово. Манчестер Сити е нов шампион во Англија, откако избега на 10 бодови плус, на три кола пред крајот по денешниот пораз на Манчестер Јунајтед од Лестер на домашен терен.

Лестер поведе со гол на Томас во 10. минута, а Гринвуд донесе израмнување. Сепак, Сојунџу во вториот дел го совлада Де Геа, за триумф од 1:2, и недостижност на Сити на табелата.

Лестер, пак, освои важни бодови за излез во Лигата на шампионите.

 

sportmedia.mk