Легендата на Баерн оди во пензија по 10 години во Минхен (видео)

" alt=

Легендарниот фудбалер на минхенски Баерн, Холанѓанецот Арјен Робен (34) најверојатно ќе ја заврши фудбалската кариера на крајот на оваа сезона.

Фудбалерот, кој на почетокот на сезоната отвори можност ова да е последната негова натпреварувачка етапа во животот, често се мачи со повредите, па затоа не е чудо во јуни да ги закачи копачките на клин.

Робен во Баерн е од 2009 година каде дојде од мадридски Реал.

Во неговата богата кариера со ПСВ Ајндховен освои Куп на Холандија и Куп „Јохан Кројф“, со Челси двапати триумфираше во Премиер лигата, ФА купот, два Лига купа и Комјунити шилд.

Додека го носеше дресот на Реал Мадрид освои два трофеја, еден првенствен и еден куп на Шпанија.

Со Баерн Минхен, Робен освои седум титули првак на Германија, 4 Купа и пет Супер купови, а зад своето име ќе остане трајно запишано и еден трофеј првак во Лигата на шампионите и еден УЕФА Суперкуп.

За репрезентацијата на Холандија одигра многу мечеви, а ќе остане запаметен као дел од генерацијата која на земјата и донесе сребрен медал од Мундијалот во 2010 година и бронза од СП во 2014 година.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари