Фантастичниот тркачки Ferrari 410 Sport Spider by Scaglietti ќе биде продаден на аукција организирана од RM Sotheby’s во август.

Легендарниот Енцо Ферари го осмисли моделот 410 Sport Spider додека бараше начин да обезбеди титула во Светскиот шампионат во спортски автомобили во 1955 година.

За да стигне до титулата мораше да направи болид кој може да биде добар на патеките, но и успешно да го заврши петдневното рели Карера Панамерикана низ Мексико.

За потребите на шампионатот, дизајниран е нов тим за шасија 519 / C заедно со тубуларна рамка, а инсталиран е и 5.0-литарски V12 мотор кој развива 400 КС.

Беа произведени само две копии од автомобилот, но релито Carrera Panamericana беше откажано, па автомобилите учествуваа на Светскиот шампионат за спортски автомобили во 1956 година.

Копијата на фотографиите ја носи ознаката 0598 CM, а првично ја возеле Хуан Мануел Фанџо и Еугенио Кастелоти.

По успешното деби на трката на 1.000 километри во Буенос Аирес во јануари 1956 година, автомобилот бил испратен во фабрика на Ферари и подоцна бил купен од Џон Едгар. Потоа беше возен за тимот Едгар од Керол Шелби и постигна низа победи.

Автомобилот беше толку добар што го импресионираше Шелби.

„Ништо не може да му се приближи на ова Ферари ако работи“, изјави Шелби за Лос Анџелес Тајмс.

Подоцна, Ферари го возеле Ричи Гинтер и други, а автомобилот бил повлечен од трките во 1960 година и продаден. Новиот сопственик го вратил во светот на трките во 1963 година и учествувал на трката Daytona Continental 3 Hours.

Правилата бараа фиксен покрив, така што беше направен за ова Ферари, но ја наруши аеродинамиката, па на крајот сопственикот сепак го користеше 250 GTO.

Ferrari 410 Sport Spider повторно е „пензиониран“ и се чува во колекцијата две децении. Беше купен и реставриран во 1980 година од Хауард Коен, а од тогаш автомобилот смени неколку сопственици.

Оригиналниот резервоар за гориво ги содржи зборовите на Шелби:

„Господинот Ферари ми кажа дека ова е најдоброто Ферари што некогаш го направил.“

Автомобилот ќе добие нов сопственик во август.