Вардар 1961 не успеа со победа да ја отвори новата сезона во Лигата на шампионите. Од гостувањето кај Елверум се враќа со бод, имаше шанса за победа, но Анте Гаџа промаши во самиот финиш.

И не само тоа, актуелниот македонски првак имаше и четири гола предност во 25. минута, но брзо ја „прокоцка“.

Во таборот на Вардар 1961, како и секогаш има ракометари од сите земји, а Веселин Вујовиќ добро се снаоѓа. Тој одржа легендарен тајм-аут, прво објасни на шпански јазик, а потоа продолжи на англиски јазик, се во име на служба.

 

sportmedia.mk