Најдобриот кошаркар на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс најави дека следната сезона ќе го промени бројот на дресот.

Леброн повеќе нема да настапува со дресот со број 23, кој го носеше и во Кливленд Кавалирс, туку ќе се врати на оној со број 6. Леброн со бројот 6 настапуваше во времето кога беше дел од Мајами со кој освои две шампионски титули.

Интересно е што Ентони Дејвис сакаше да го земе дресот со број 23, но по се изгледа тоа нема да се случи. Тој и следната сезона ќе игра со бројот 3.

sportmedia.mk