Првите 45 минути од вечерашните први четвртфинални дуели во Лигата на Европа не понудија фудбал каков што веројатно посакуваа најголемиот дел од навивачите кои ги следат случувањата во ова натпреварување.

Видовме само три гола на четири средби, кои најавуваат неизвесен тек на битката за полуфиналето.

Манчестер Ј. прв отвори со голот на Рашфорд на гостувањето против Гранада во 31. минута од мечот и замина на пауза со минимална предност. Таква по првото полувреме има и Ајакс, кој преку Класен во 39. минута поведе против Рома на „Амстердам Арена“.

Во завршницата на првиот дел гол и на „Максимир“. Од белата точка Жерар ја донесе „жолтата подморница“ до предност од 1:0 над Динамо (З).

АЈАКС – РОМА 1:0

 

ГРАНАДА – МАНЧЕСТЕР Ј. 0:1

 

ДИНАМО (З) – ВИЉАРЕАЛ 0:1

 

АРСЕНАЛ – СЛАВИЈА (П) 0:0

sportmedia.mk