По одличниот настап во Лондон и ремито 1:1 со Арсенал, фудбалерите на Славија Прага имаа шанса на свој терен да го турнат големиот противник и да се најдат во полуфиналето во ЛЕ меѓутоа доживуваат пекол. Уште по првото полувреме Арсенал имаше предност од 0:3 обезбедена со головите на Никола Пепе, Александре Лаказет и Букају Сака во период од 18-тата до 24-тата минута од мечот.

Динамо е пред елиминација. „Модрите“ губат во Виљареал со 2:0 по првите 45 минути, а по поразот на „Максимир“ од 1:0 се чини дека тука ќе ги завршат настапите во ЛЕ оваа сезона.

Манчестер Јунајтед води со 1:0 против Гранада и има вкупни 3:0 во двомечот со овој противник. Во Рим резултатот меѓу Рома и Ајакс на полувреме е 0:0.


sportmedia.mk