Најголемиот фаворит за претседателското место во Барселона, поранешниот шеф на клубот од 2003 до 2010 година, Жоан Лапорта, пред „Мундо Депортиво“ го искажа својот песимизам во врска со иднината на Меси во Каталонија.

Кандидатот за претседател на Барселона, кој потенцираше дека гласините за заминување на Меси во ПСЖ или Манчестер Сити не се поврзани со пари, изјави дека е „умерен оптимист“ по прашањето на останувањето на Меси.

„Нема да биде лесно за Меси да остане во Барселона, затоа што има големи клупски понуди. Но, Лео е добро тука. Тој ја сака Барса, тука тој ја има моќта“, вели Лапорта.

sportmedia.mk