Новиот претседател на Барселона, Жоан Лапорта е подготвен да го продаде 28-годишниот бразилски играч од средниот ред Филип Кутињо во летниот преоден рок, објави „АС“.

Лапорта сака да го растовари платниот список со цел да го донесе во клубот дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба. На лето, Австриецот ќе стане слободен агент и ќе може бесплатно да и се приклучи на Барселона, но со оглед на големата плата која ја бара, Барса ќе мора да ги намали актуелните трошоци за плата.

Кутињо сезонава одигра 14 натпревари на сите турнири и постигна три гола.

sportmedia.mk