Лајпциг и Ајнтрахт одиграа нерешено 1:1, веројатно резултат кој одговара на сите екипи. На Баерн во битката за титулата, а на Борусија Дортмунд за место во Лигата на шампионите.

Лајпциг поведе со голот на Форсберг, додека Ајнтрахт израмни со голот на Камада.

Лајпциг не успеа до крајот да дојде до триумф, и со тоа дозволи Баерн да избега на +4 бодови и да се доближи до титулата. А, разликата меѓу Дортмунд и Ајнтрахт сега е два бода.

 

sportmedia.mk