Баерн Минхен и официјално ја одбрани шампионската титула во Бундес лигата. Денеска во дербито на 32. коло на најсилната германска лига Борусија Дортмунд го совлада РБ Лајпциг со 3:2, а овој пораз на „биковите“ ги промовира „баварците“ во германски шампиони. Доколку Лајпциг не изгубеше на „Сигнал Идуна Парк“ тогаш Баерн ќе требаше да го совлада Менхенгладбах вечерва за да го прослави шампионскиот пехар. Вака уште не излезен на мегдан се закитија со „салатарата“ која е нивна рекордна 31 во историјата и деветта по ред.
На мечот во Дортмунд „Милионерите“ водеа со 2:0 со головите на Ројс во 7. минута и на Санчо во 60. минута,1 меѓутоа „биковите“ изедначија преку Клостерман во 63. минута и Дани Олмо во 77. минута. Во финишот Санчо реализираше за победа на „жолто-црните“.
РБ Лајпциг е втор со 64 бода, седум помалку од Баерн. Борусија Дортмунд е на четвртото место со 58 бода.
Хофенхајм му го нанесе на Шалке 22. пораз сезонава. Славеше Хоф со 4:2 иако на полувреме губеа со 0:2. Вердер и Баер Леверкузен одиграа без голови, а Волфсбург со 3:0 со победи Унион и ја држи третата позиција на табелата.

Хофенхајм му го нанесе на Шалке 22. пораз сезонава. Славеше Хоф со 4:2 иако на полувреме губеа со 0:2. Вердер и Баер Леверкузен одиграа без голови, а Волфсбург со 3:0 со победи Унион и ја држи третата позиција на табелата.


sportmedia.mk