Далеку потешко од очекувањата, тимот на Лацио успеа да обезбеди три бода на домашен терен со триумфот над Кротоне од 3:2, на отворањето на новото коло од Серија А.

Тимот од Рим буквално во последните минути од мечот ја обезбеди победата и тоа со прекрасниот гол на Саиседо, а на асистенција на Ескаланте.

Претходно инаку последнопласираниот тим на табелата Кротоне, и тоа како добро се држеше и на два пати обезбедуваше реми преку својот најдобар играч сезонава, нигериецот Сими. Милинковиќ Савиќ односно Алберто уште погодија за домашниот кој со овој трумф ја обезбеди 14. победа сезонава и шестото место на табелата.

 

 

sportmedia.mk