Италијанските медиумит тврдат дека Мауруцио Сари е пред потпишување на договор со Лацио и дека речири сигуерно е дека екс кормиларот на Јувентус, Наполи и Челзи ќе биде нов тренер на Лацио.

Според Џанлука Ди Марцио, експертот на трансфери на Италијанско тло, договорот на Сари ќе биде за 2 + 1 сезони со плата од 3 милиони евра плус бонуси, а платата може да се зголеми во втората година доколку тимот се пласира во Лигата на шампионите во претстојната кампања. Сари наводно добил уверување од претседателот Клаудио Лотито дека сите поголеми играчи на тимот ќе бидат задржани или доколку бидат продадени ќе бидат донесени достојни замени.

sportmedia.mk