Иако со сите сили од таборот на Јувентус сакаа последните два дена да го заштитат тренерот Андреа Пирло по шокантниот пораз од 0:1 на домашен терен од Беневенто, денешна Ла Стампа пренесува нешто сосема друго.

Наспроти изјавите на спортскито директор Фабиот Паратичи дека тренерското столче на Пирло е сигурно, медиумот јавува дека во соблекувалната на Јуве се случува вистиска „војна“.

Претседателот на клубот, Андреа Ањели наводно по поразот од Беневенто влегов во соблекувалната и се обратил „на повисок тон“ кон Андреа Пирло. На ова стратегот возвратил и конверзацијата траела неколку минути, на очиглед на сите. Што следува ќе видиме деновиве, а самиот Пирло по мечот остана смирен но го апострофираше Артур Мело како еден од виновниците за поразот. Негова беше клучната грешка при примениот гол.

 

sportmedia.mk