Зад Квартараро кој сега води и во генералниот пласман, се најде Франческо Бањаја од тимот на Дукати Леново, додека Жоан Мир од Сузуки го освои третото место. Бодови освоија уште и Морбидели, Биндер, А. Еспаргаро, браќата Маркез, Бастијанини и Накагами.

sportmedia.mk