Во меч од групата-А во квалификациите за ЕВРО 2024, Шкотска со 3:0 успеа да го победи Кипар и да ги освоите првите бодови во групата во која се уште и селекциите на Шпанија, Норвешка и Грузија.

Натпреварот се играше на “Хемпден парк“ во Глазгов, а Шкотска поведе со голот на МекГин уште во 21.минута. Тие 2:1 важеа се до самиот финиш на мечот, кога МекТоминеј во 87. и 90+3.минута стрелаше двапати во мрежата на кипраните за конечни 3:0.


sportmedia.mk