Во дербито во ракометните квалификации за пласман на Олимписките игри, Францција благодарение на одличната игра во вториот дел, ја порази селекцијата на Хрватска со 30:26. На полувремето Хрватите имаа 12:15, меѓутоа целосно се распаднаа во второто полувреме.

Хрватите во текот на првиот дел имаа и +5 во еден момент.

Мае и Мем беа најефикасни кај Французите со пет гола, а Чупиќ постигна 10 гола, но залудно.

sportmedia.mk