Половичен ефект за македонските репрезентативци во Бундес-лигата. Филип Кузмновски и Хановер одиграа според оечкувањата, против фенерџијата Кобург на гостински терен славеа со 26-33, меч кој го решија по првите 30. минути. Имаа позитива од од пет гола (12-17).

Кузмановски беше стрелец на еден гол од исто толку обиди, имаше и четири асистенции.

Пораз пак забележа, Филип Миркуловски со Вецлар, на домашен терен беа совлдани од Лемго со 21-27 во меч од 28. коло. Миркуловски имаше еден неуспешен обид.

Вецлар е на шестото место на табелата со скор од 13 победи, четири ремија и 11 порази, додека пак Хановер е 14. со девет победи, четири ремија и 13 порази.

sportmedia.mk