Вечерва се одиграа и последните седум натпревари од првата елиминациска фаза во ракометниот Куп на Македонија. Исто како и вчера, немаше никакви резултатски изненадувања. Фаворитите не само што победи и што се пласираа натаму, тие тоа го направија доста убедливо. Се чини дека екипите како Металург, Е. Пелистер, Голден Арт КЛ7 имаа само полесни тренинзи.

Познати се сите 16 екипи кои одат во следната фаза во Купот, во која ќе се формираат четири групи од по четири екипи.

Во продолжение мкожете да ги видите сите резултати од 16 мечеви во Купот кои се одиграа во текот на изминатите денови.

 

ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ:

Делчево Вардар – ОХРИД 12:45

Металург РА – РАДОВИШ 25:30

АСТРАИОН – Македонија ЃП 31:19

Е. ПЕЛИСТЕР – Вардар Неготино 45:11

МРК Куманово – МЕТАЛУРГ 26:36

МЛАДОСТ БОГДАНЦИ– Скопје 29:28

Партизан – ГОЛДЕН АРТ КЛ 7 19:45

ПРЕТХОДНО ОДИГРАНО:

ВАРДАР 1961 – Текстилец 47:11

Преспа – СТРУГА 16:32

Е.ПЕЛИСТЕР 2 – Јехона 40:19

ПРОЛЕТ – Борец 38:19

Кичево – БУТЕЛ 18:53

ПРИЛЕП – Аеродром 31:23

Ринија – РАБОТНИЧКИ 14:30

Шампион – ТИКВЕШ 23:34

ЈУНИОР – Драчево32:24

*Екипи кои одат во следната фаза се означени со големи букви

sportmedia.mk