Куманово го реши Вардар во една четвртина

Vecer | 07.05.2021

Куманово по триумфот над МЗТ Скопје на гостински терен, запиша уште една победа, во последниот меч од регуларниот дел од сезоната во Првата лига го совлада Вардар со убедливи 112-78.

Домашните кошаркари противникот го реши во последната четвртина, одиграа моќно, ја добија со 37-9.

До овој момент дуелот беше изедначен, „црвено-црните“ на полувремето дури имаа водство од 45-52. Куманово го дигнаа нивото во следниот период, а потоа во последните десет минути беа незапирливи.

Џекиќ со дабл-дабл од 29 поени и 11 скока беше прво име, зад него беа Робев и Ливингстон со по 19 поени. На другата страна Дикенбе постигна 26 поени.