Кротоне одамна ги загуби сите шанси во борбата да остане во друштво на најдобрите во Серија А, но со денешниот пораз кај Рома од 5:0, овој клуб е на само чекор да испише неверојатен антирекорд во италијанската фудбалска елита.

Со денешниот пораз на „Олимпико“, Кротоне стигна до бројката од 90 примени голови оваа сезона. Историски гледано, само еден тим прими повеќе голови во историјата на Серија А. Тоа е тимот на Казалеа кој примил 91 гол во сезоната 1933/1934.

До крајот на сезоната во Италија има уште три кола. Тоа се уште три меча кои Кротоне треба да ги одигра, а на кои не смее да прими повеќе од еден гол, доколку сака да не остане запишан со црни букви во историјата на италијанската фудбалска елита.

На преостанатите натпревари, Кротоне за противник ќе ги има Верона, Беневенто и Фиорентина.

sportmedia.mk