Иако имаа се во свои раце, фудбалерите на Реал (М) направија уште еден голем пропуст во борбата за шампионската титула во Ла Лига. Во последниот меч од 35. коло, вечерва на својот стадион „кралевите“ не успеаја да ја победат Севилја, играјќи нерешено 2:2,  и со тоа им дадоа „фора“ на градските ривали Атлетико во трката за шампионскиот пехар.

Реал тргна добро и Бензема веќе во 12. минута погоди. Сепак, по ВАР реакцијата голот беше поништен поради офсајд. Само 10 минути подоцна, Ракитиќ асистира, а Фернандо успеа да го погоди голот на домашните и да донесе шок кај Реал, но и водство на Андалузијците од 1:0.

Во вториот дел Реал се врати со израмнување во 67. минута. Имено, само една минута откако влезе на теренот како замена за Модриќ, Марко Асенсио погоди за 1:1. Но, повторно само десет минути подоцна, Севилја се врати во водство. Пенал во шеснаесетникот на домашните, Ракитиќ погоди за водство на Севилја од 2:1.

Во судиското продолжение од 6 минути, Тони Крос успеа да погоди од далечина и да донесе барем бод за „кралевите“ на овој исклучително важен меч.

 

sportmedia.mk