Австрискиот скијач Винсент Крихмаер славеше на денешната супервелеслаломска трка во Гармиш-Партенкирхен. Крихмаер победи на патеката „Кандахар“ со време 1:12.68 пред сонародникот Матијас Маер кој беше побавен за 17 стотинки.

На третото место на подиумот се искачи Марко Одермат кој имаше послабо време за 49 стотинки во однос на победникот.

Крихмаер остана лидер во поредокот во супервелеслаломот со 341 поен. Инаку ова е последна трка во Светскиот куп пред стартот на Светското првенство во италијанската Кортина д’Ампецо кое почнува во понеделник.

Foto> Olympic Channel


sportmedia.mk