Куманово е се подалеку од местото кое води во плеј-офот. На гостувањето кај Кожув го запиша третиот пораз во низа (79-76) во заостанат меч од 10. коло во Првата лига и направи голем чекор назад кон осигурување на билет за првите осум места.

На другата страна гевгеличани успеаја да се вратат на вистинската патека, добрата игра во првото полувреме (47-30)  на крајот беше клучна за овој триумф. Симоновски со 17 поени и Станојевиќ со 16 поени беа први стрелци, Куманово ги имаше расположените Џекиќ и Ливингстон, кои заедно реализираа 43 поени.

Гевгеличани со новите бодови се искачија на третото место на табелата, а дали ќе остане таму и ќе се најде во плеј-офот ќе зависи од ТФТ кој треба да слави над Академија. Куманово се наоѓа на седмата позиција, но тоа е привремено, сигурно ќе падне уште едно место подоле.

sportmedia.mk