Со вечерашната победа над Романија, ракометната репрезентација на Косово ги задржа шансите да биде дел од Европското првенство. Со тоа што Романците практично се во „аут“ за пласман на евро собирот.

Откако во Приштина пред неколку дена одиграа нерешено, сега Косово победи на гостувањето кај Романија со 25:30, и со тоа се пласираше на второто место во групата.

За да се пласира, ќе мора да добие еден меч во дуелите со Шведска и со Црна Гора.

 

sportmedia.mk