Репрезентацијата на Косово, нашиот сосед од фудбалски апсект ни е многу позната. Со неа го одигравме полуфиналето од баражот за пласманот на ЕП, каде што Косово се покажа како исклучително квалитетен тим.

Тоа е селекција која допрва ќе напредува, а во следниот период најпрво ќе одигра пријателска средба со селекцијата на Литванија, а потоа ќе се префрли на играње на квалификациски мундијалски мечеви против Шведска и Шпанија.

Сето тоа Косово ќе го одработи со нова опрема, но и нов фудбалски грб затоа што стариот УЕФА едноставно го забрани. Па така, косоварите мораа да создадат нов и со него ќе тргнат во нов квалификациски циклус.

 

sportmedia.mk