Доминик Тим, освојувачот на УС Опен 2020 и двоен финалист на Ролан Гарос е елиминиран денеска во првото коло на францускиот Гренд слем. Елиминацијата ја доживеа од Боливиецот Уго Делиен со 3:0 (6:3, 6:2, 6:4). Австрискиот тенисер од минатата година се бори со повреди, а ова беше само шести меч за Тим во 2022 година, после деветмесечна пауза и шести пораз.

Некогашниот трет играч на светот не може да се врати во форма, а моментално е на 194. место.

Бугарскиот тенисер Григор Димитров се пласира во 2. коло затоа што во Париз го победи Американецот Маркос Гирона со 6:1, 6:1, 6:1 и тоа за 1 час и 34 минути.

Во следната фаза се пласираа Борна Чориќ, Даниел Шварцман, Џон Иснер, Ожие-Алисаме…

sportmedia.mk