Македонската кошаркарска репрезентација ги доби противниците за претквалификациите за место на Светското првенство 2023 година. Селекторот Драган Бајиќ и неговите избраници се најдоа во групата Ф, за противници ќе ги имаат Швајцарија и Словачка.

Првопласираните две селекции од секоја група ќе обезбедат место во квалификациите. Македонија претквалификациите ќе ги игра во периодот од 11 до 28 август под водство на новиот селектор, Драган Бајиќ.

Група Ц: Шведска, Португалија, Австрија,

Група Д: Романија, Летонија, Белорусија,

Група Е: Црна Гора, Исланд, Данска,

Група Ф: Македонија, Швајцарија, Словачка.

sportmedia.mk