Коронавирусот прави хаос во репрезентацијата на Шпанија. ЕУРО 2020 почнува за два дена а селекторот Луис Енрике не знае со кој тим ќе настапи.

Иако по веста дека Бускетс е позитивен, работите малку се смирија, вистинска паника се направи откако доцна синоќа се дозна дека и Љоренте е позитивен. Па така сега играчите се во карантин и не смеат да тренираат заедно од предострожност вируисот да се прошири.

Во меѓувреме Енрике повика нови 17 играчи, од нив дури 11 од омладата селекција. Двете групи се оделени и планот е ако короната се прошири наголемо во А-тимот тогаш Шпанија на ЕП ќе ја претставува младата селекција.

 

sportmedia.mk