Италијанскиот весник „Кориере дело Спорт“, весник близок до екипата на Рома, објави список на можни засилувања, кои наводно Мурињо ги доставил до управата при договорот за негово доаѓање на клупата на „волчицата“.

Според списокот кој го објави весникот, на голот на Рома следната сезона треба да биде ангажиран Мусо од Удинезе, додека 27-годишниот Ерик Даер и 25-годишниот Пјер Емил Хојбјерг, кои беа „миленици“ на Жозе во Тотенхем, се планирани како први летни засилувања.

Мурињо сака бесплатно да го донесе Хуан Мата, а планира да ги врати Џенгиз Ундер од Лестер и Џастин Клајверт, кој игра на позајмица во РБ Лајпциг.

Нов напаѓач Мирињо ќе бара во Андреа Белоти, кој нема да го продолжи договорот со Торино, па ќе чини многу помалку од 50 милиони евра кои се поставени како негова цена.

 

sportmedia.mk