Photo: Twitter Brondby

Конечно, славниот Брондби стави крај на долгогодишната пауза без шампионски трофеј во Данска. „Жолто-црните“ денеска со победата од 2:0 над Нордсјеланд ја запечатија шампионската круна која е прва за клубот по 2005 година, кога нивен тренер беше Михаел Лаудруп.

Брондби заврши прв со 61 бод, еден повеќе од Митјиланд кој во поголемиот дел од сезоната беше лидер. Третото место го освои Копенхаген.

Брондби има 11 титули шампион на Данска. Овој клуб од предградието на Данска најуспешните години ги имаше од 1985 до 2005 година кога освои 10 шампионски титули. Исто така, во 1991 година стигна до полуфиналето на Купот на УЕФА со што стана првиот дански клуб што стигнал до едно полуфинале во европски куп.

За овој клуб претходно играше и македонскиот интернационалец Ферхан Хасани, а од познатите играчи во овој клуб поминале Брајан Лаудруп, Петер Шмајхел, Михаел Лаудруп, Денис Ромедал, Ебе Санд, Даниел Агер, Петер Мелер, Михаел Крон-Дели, Уче Укечукву…


sportmedia.mk